Araç Kiralama Sözleşmesinde Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir ?

Arabanızı bir süreliğine kiralayabilir, gelir elde edebilir veya para kazanabilir, ayrıca daimi olarak araba satın alabilir ve kiralayabilirsiniz. Günümüzde, birçok kişi araç kiralama şirketleri için araba alıp kiralamaktadır. Peki araç kiralama sözleşmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Her şeyden önce, sözleşme ayrıntılı olarak okunmalıdır. Belirsiz veya net olmayan konular için yetkili ile görüşüp belirsiz konular sonuçlandırılmalıdır. Kural olarak, arabanızı kiraladığınız firmaların hazırladıkları sözleşmeler firmaların kendi lehine olacak şekilde hazırlanmış olabilir.

Araç kiralama sözleşmesinde başka nelere dikkat edilmelidir?

Sigorta sorunları son derece önemlidir. Bir araç kaza yaparsa, araç kullanan biri veya bir kişi yaralanır veya ölürse, araç çalınırsa ne olur? Sigorta primlerini kim ödeyecek? Bu sorulardan araç kiralayan firma sorumlu değildir. Sözleşmenin süresi de oldukça önemlidir. Kısa vadeli veya uzun vadeli sözleşmelerin bir takım avantajları veya dezavantajları vardır.

Kural olarak, araçlar, parçaların değiştirilmesi gerekmeksizin göreceli cazibelerini korudukları üç yıl boyunca sözleşmeler imzalanır. Diğer araç kiralama anlaşmalarında başka nelere dikkat edilmelidir; Ayrıca, aracın kiralama süresince anlaşılan km sınırını geçip geçmeyeceği de önemlidir.Çünkü sonunda, kiralama tamamlandığında aracınızı geri alacaksınız ya da kendiniz kullanacak ya da satmaya çalışacaksınız.

Bildiğiniz gibi, kullanılmış araba satılırken kilometre çok önemlidir. Bu nedenle, kilometre sözleşmeye dahil edilmelidir. Bu konunun da tartışılabilir olması gerekir. Bu daha uzun sözleşmeler için rant artırma isteği gibidir. Kilometre dolduğunda ne olacağına karar verilmelidir.

Araç belirtilen kilometreyi geçerse, sözleşme sona erecek ve araç size iade edilecektir veya araç belirtilen kilometreyi geçerse, her kilometreye ek bir ücret ödenecek mi gibi soruların cevaplarına da sözleşmede yer vermelisiniz.

Sözleşmede yedek lastik, kriko, ilk yardım çantası, seyahat çantası gibi ekipmanlar araç üzerinde belirtilmeli ve araç alındıktan sonra bu donanımın eksiksiz ve çalışır durumda olduğu kontrol edilmelidir. Bu bir ayrıntı olarak düşünülebilir, ancak kısa sürede veya piyasadaki en ucuz lastiklerin aşınmış olduğu söylenerek yeni bir pahalı lastik almak zorunda kalabilirsiniz. O zaman bu konuların sözleşmeye dahil edildiğinden emin olmalısınız..

HEMEN ŞİMDİ ARA

HEMEN ARAYIN UYGUN FİYATA ARAÇ KİRALAYIN

Popüler Etiketler