Araç Kiralama için Ne Gerekli?

Sürücünün yaşının en az 21 olması gerekmektedir. Sigorta şartlarının bir gereği olarak yaş sınırına dikkat etmek gerekir. Kimi orta ve üst sınıf araçlarında alt sınır, 25 yaştır. Büyük ve lüks araçlar içinse alt sınır, 28 yaştır.

Hangi sınıf araç kiralanacak olursa olsun, kesinlikle ehliyete sahip olunmalıdır. En az 2 yıllık bir ehliyet sahibi olmak gereği vardır. Ama büyük ve lüks araçlar için, 3 yıl süre gereklidir.

Kiralanmış aracı birden fazla kişi kullanabilir. İkinci sürücü gibi ya ek sürücülerin de mutlaka belirtilmesi gerekir. Aynı zamanda, kira kontratına bu bilgi işlenmelidir. Böylece, kasko kapsamına ek sürücü de eklenmiş olur. Ek sürücünün, yine tüm yaş ve ehliyet şartlarını taşıması gereklidir.

Kiralanan ücrete dahil kilometre sınırı da belirli bir değerdir. Belirtilen kilometre sınırı aşıldığında, 50 kuruşluk kilometre aşım ücreti yansıtılır. “Sınırsız” olarak belirtilmiş araçlardaysa, herhangi bir kilometre limiti bulunmamaktadır.

Araç kiralama ücretinin tamamı veya ön ödeme tutarı ödenmelidir. Ehliyet ve kimliğin yanında para veya kredi kartı önceden bulundurulmalıdır.

 Araç Kiralanmasında Gereken Teminat ve Koşullar

Trafik​​ cezaları ve sigorta dışı hasarlar için de teminat alınır. Teminat için, kredi kartı üzerinden provizyon işlemi uygulanabilir.

Kaskonun geçerliliği için de kimi şartlar bulunur. Alkollü araç kullanımı ve uyuşturucu kullanımında, sigortalar geçerliliğini kaybeder. Sigorta geçerliliğinin korunması için, gerekli başka hususlar da vardır. Yasal hız sınırına kesinlikle uyulmalıdır. Kira kontratında yazılı kişiler haricinde, aracı kimse kullanmamalıdır.

Yük haddinin aşımı ve kara yolları haricinde araç kullanımı da engeldir. Tüm bu durumlarda, sigortalar geçerliliğini kaybetmektedir. Sigortaların geçerliliği adına, kazalarda trafik raporları ve alkol raporları tutulmalıdır. 48 saat içerisinde de aracın kiralandığı yere teslim edilmelidir.

HEMEN ŞİMDİ ARA

HEMEN ARAYIN UYGUN FİYATA ARAÇ KİRALAYIN