Araç Kiralamak Avantajlı Mı?

Günümüz ekonomik koşullarında, özellikle asgari ücretle geçinen insanların fazla olması nedeniyle, araba satın almak lüks olarak görülüyor. Bu durumun çeşitli nedenleri olsa da en öne çıkanlar araba vergilerinin ve benzin fiyatının yüksek olması olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunlara ek olarak, arabaların yıllık bakım masrafları ve vergileri de önümüze geliyor. Bu noktada, araç kiralama, araba almanın alternatifi olarak sunuluyor. Peki, bu kiralama işlemi satın almaktan nasıl daha cazip olabiliyor?

Öncelikle, kiralama işi, ekonomik olarak satın almaktan çok daha düşük meblağlarla gerçekleştirilebilir. Araba kiralarken, vergi ve sigorta gibi ek masraflar verilmediği için de insanlar sıklıkla bu yolu tercih ediyor. Araba alım/satımında uğraşılması gereken bürokratik işlemler de ortadan kalmış oluyor.

Araçlarla ya da araç parçalarıyla ilgili herhangi bir arıza durumu ile de uğraşmak zorunda kalınmıyor. Arabayı kiraladığınız firma ya da şirket bu konuda muhatabınız olarak size yardımcı olmakla mükelleftir. Siz de bütçenize uygun bir model bulabilmek için firmaları ziyaret edebilirsiniz.

 Araç Kiralama Nasıl Gerçekleştirilir?

Kiralama işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle bir firma bulup kiralanacak araca karar vermek gerekiyor. Firmalar, genellikle, günlük ya da haftalık olarak kiralayabileceğiniz araçları, kendi kuralları doğrultusunda size teslim ediyor. Bu sürecin başında, kiralama yapacak kişinin 18 yaşından büyük olup bir sürücü belgesi göstermesi gerekiyor.

Kiralanan araç farklı kişiler tarafından da kullanılacaksa bunun bilgisinin firma ile paylaşılması bekleniyor. Gün sayısına göre belirlenen ödemenin yapılmasının ardından, kiralama sözleşmesi imzalamak gerekiyor. Bu sözleşme, firmalar arasında farklılık göstermekle birlikte, aracın kiralandığına dair yasal tutanak anlamına geliyor.

Sözleşme, aynı zamanda, aracın alındığı saat, tarih, araç plakası, sürücü bilgileri gibi bilgileri içeriyor. Gecikme durumunda ise her firma belirlediği ve önceden sürücüye bildirdiği kadar tutar talep edebiliyor.

HEMEN ŞİMDİ ARA

HEMEN ARAYIN UYGUN FİYATA ARAÇ KİRALAYIN