Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Bazı site kaynaklarının haberine göre; kayıt dışı araç kiralama şirketleri açık senet imzalatarak araç kiralayanlara beklenmedik büyük borçlar çıkartıp kredi kartı bilgilerini ele geçiriyorlar. İmzalatılan sözleşme ve seneti kontrol etmeyenlerin başı dertten kurtulmaz oldu. Yasal araç kiralama şirketleri yerine gayri resmi şirketlerden araç kiralayanların başı büyük dertte. İmzalattıkları senet ve sözleşmelerle hem masrafları hem de olmadık borçları araç kiralayanlardan alan bu firmalar vatandaşların kredi kartı bilgilerini de kötüye kullanıyor. Araç kiraladıktan sonra büyük sorunlar yaşayanlar mağduriyetlerini şöyle anlattılar: Gayri Resmi Firmalara Dikkat! “Gayri resmi oto kiralama işi yapanlar işi tefeciliğe dökmüş. Kaskosuz şahsi kullanımlı kaskolu araçları açık senet imza şartıyla kiraya veriyorlar. Araca bir şey olduğunda aracın serviste yattığı gün ücreti ve hasar ücreti bire bir kiralayandan tahsil ediliyor. Sadece bununla da kalmıyor ellerindeki açık senetlerle olmadık borçlar çıkarıp rahat bırakmıyorlar.” “Nasıl Güveneceğim?” “Tatile gitmek için araç kiralayan bir yere gittim ve önüme açık senet koydular. Normal sözleşme istediğimde ‘Sana nasıl güveneceğim’ diye yanıt verdi. Birde kredi kartı bilgilerimi almak istedi. Pe ki ben size nasıl güveneceğim?
Araç kiralamada böyle bir uygulama var da ben mi bilmiyorum?” Kaza Sonrası Fazladan Ücret Aldılar; “Aracımdaki arıza nedeni ile servise verdim. Aracın 1 hafta serviste kalacağını öğrenince araç kiralamak istedim. Araç kiralarken açık senet imzalattılar. Aracı aldıktan 2 saat sonra araç park halindeyken birisi gelip araca vurdu ve hasar verdi. Araç kiraladığım firmayı aradım. Bana aracı kendi tamircilerine götüreceklerini ve o günlerin parasını da benden alacaklarını söylediler. Aldıkları miktar bununla kalmadı. Ellerindeki senet ile benden hem aracın masraflarını hem de aracın yatma bedelini kat kat fazla tahsil ettiler.”

Araç Kiralarken Bunlara Dikkat Edin!

Yazın gelmesi ile araç kiralama şikayetlerinin de hızla arttığına dikkat çeken uzmanlar şu uyarılarda bulundular:

* Aracı mutlaka yasal firmalardan kiralayın, *Araç kiralarken kesinlikle açık ve boş senet imzalamayın,

* Kredi kartı bilgilerinizi vermeyin,

*Kiralanan araç şahısların değil bir firmanın üzerinde kayıtlı olmasına dikkat edin,

*Araç ruhsatını mutlaka inceleyin. Kiraladığınız aracın plakası ile karşılaştırın,

*Kiralanan aracın kaskosunun olmasına dikkat edin,

* Sözleşme maddelerini mutlaka tek tek okuyun. Sözleşmede ek belirtilmiş fakat ortada ek yoksa kesinlikle sözleşmeyi imzalamayın,

* Sigorta şartlarını sorun ve detaylı olarak anlatılmasını talep edin,

* Aracı teslim alırken üzerindeki varsa hasarların kontrata yazılmasını isteyin,

*Kimlik bilgileriniz isteniyor ise ‘Bu kimlik bilgileri sadece araç kiralama sözleşmesi içindir’ diye paraf atın.

HEMEN ŞİMDİ ARA

HEMEN ARAYIN UYGUN FİYATA ARAÇ KİRALAYIN