Yol Tutması Hareket Hastalığı Nedir ? Nasıl Önlenir ?

Ülkemizde seyahat genellikle yaz aylarına girince başlar. İlkbahar aylarında ve yaz aylarında insanlar tatil gibi seyahatlarını yolcu otobüsü, uçak ve kişisel araçlar ile seyahatlerini yaparlar.Özellikle araçları olmayan ve farklı nedenlerle araç kullanamayan insanlar araba kiralama veya araç kiralama firmalarından araç kiralarlar.

Gaziantep oto kiralama firmaları arasında İremtur Rent A Car seyahat eden özellikle Gaziantep’e gelen insanlar için kaçınılmaz bi ihtiyaçtır. Bunların dışında esas konumuza dönecek olursak Yol Tutması olarak nitelendirilen hastalıktan söz edelim.

Yol Tutması Nedir ?

Yol tutmasını kısaca özetleyecek olursak ; uzun süren yolculuklarda çeşitli sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu sıkıntılardan başlıcalarından birisinde de yol tutması diğer adı ile hareket hastalığı’dır. Hareket hastalığı demek iç kulağın oldukça sık görülen bir bozukluğudur. Özellikle bu durum sık yolculuk edenlerle beraber çocuklarda da oldukça görülür.

Hareket hastalığının belirtileri özellikle seyahat eden arabalarda yolculuk süren insanlarda kendini ilk olarak vücutta halsizlik, yüzde solukluk, esneme ve uyuklama ile gösteriyor. Daha sonra mide bulantısı, kusma, vücutta terleme, baş dönmesi, yüzde solukluk, baş ağrısı ve kendini kötü hissetmeyle devam ediyor.

Özellikle şehirler arası otobüs, seyahat halindeki uzun yol yapan arabalar, uçak, ya da dalgalı denizdeki gemide hareketlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor.

Araçlarda Seyahat Yaparken Yol Tutmasını Önlemek için Neler Yapmalısınız ?

* Yolculuğu uçakta yapıyorsanız kanatlara yakın bir yerde pencere kenarına oturarak, araba veya şehirlerarası otobüsle seyahat ediyorsanız fazla sallanmayan koltukları tercih ederek sarsılmayı az da olsa önleyebilir yol tutmasını engelleyebilirsiniz.
* Denizde yolculuk yapıyorsanız yani gemideyseniz güverteye çıkıp ufka bakabilirsiniz.
* Vücudunuzu midenizi özellikle başınızı mümkün olduğunca az hareket ettirmelisiniz.
* Seyahat sırasında kitap okumamaya gayret etmelisiniz, bilgisayar tablet, özellikle mobil olan telefon gibi cihazları kullanmayın.
* Yolculuk gıda alımlarınızda ve yolculukta esnasında yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durun.
* Araç ile yolculuk yaparken kesinlikle aç kalmamaya dikkat edin.
* Araç Kiralama şirketlerinden araç kiralarken konforlu ve rahat kiralama araçlarını tercih etmelisiniz. Konforlu araçlarda yol tutması riskini minimize edebilirsiniz.
* Araçlardaki koltuklarda gidiş yönüne ters oturmayın. Bu midenizi bulandırmaz.
* Araç ile yolculuk öncesinde mide bulantısını önleyici bir ilaç kullanabilirsiniz

Gaziantep araç kiralama firmaları arasında seçkin ve kaliteli konforlu araçları ile diğer rakiplerinden bir adım önde olan araç kiralama firmamız İremtur Rent A Car siz değerli araç kiralayan müşterilerimizin sağlığını dikkatle takip etmektedir.

Benzer Yazılar

HEMEN ŞİMDİ ARA

HEMEN ARAYIN UYGUN FİYATA ARAÇ KİRALAYIN